Křemík a jeho role v organismu

Křemík má v našem těle velkou úlohu, kterou se nevyplatí podceňovat. Ačkoliv se o něm nemluví tak často jako třeba o vápníku, hořčíku nebo železu, dostatečná hladina tohoto minerálu je v našem těle rovněž velmi důležitá. V našem těle představují organické sloučeniny křemíku základní stavební kameny. Naše těla stejně jako těla dalších savců jsou tedy právě křemíkem ze značné části tvořena.

Nejvíce tohoto minerálu se nachází v našich kostech, kůži, zubní sklovině, játrech, ledvinách a v srdci. Tkáním dodává pružnost a pevnost a právě díky nim můžete poznat, že vám křemík v těle chybí. Nezaměnitelnou roli má také tehdy, když přijde řeč na pevnost našich kostí, kde je však zapotřebí vzájemné symbiózy s vápníkem. Můžete ho doplňovat přímo z potravy (pokud víte, na jaké potraviny se zaměřit) nebo jako jeho zdroj poslouží i křemelina - oblíbený přírodní zdroj, který obsahuje pouze čistý křemík.

Prevence před celou řadou onemocnění

Vyvážená hladina křemíku v našem těle je velmi důležitá. Pokud ho máte nedostatek, můžete pociťovat některý z těchto symptomů: přecitlivělost na chlad, lámání nehtů, zvýšenou lomivost kostí, vypadávání vlasů nebo deformaci kostí. Jestliže ho vyzkoušíte ve formě doplňku, vašeho tělo nadbytek vyloučí. Při extrémně vysokém množství křemíku však může dojít ke vzniku ledvinových kamenů. Jinak je předávkování tímto minerálem opravdu velmi vzácné.

Křemík - minerál krásy

O křemíku se často hovoří jako o minerálu krásy, jelikož je nezbytný pro pevnou pokožku a pro bujný růst vlasů. Chrání před ochabováním pokožky, dokáže ji rozjasnit. Jeho hlavní přírodní zdroje jsou jablka, pomeranče, třešně a další ovocné plody. Nachází se též v mandlích nebo v pekanových ořeších. Konzumovat ho můžete také zařazením červené řepy, celeru nebo dýně do svého jídelníčku. Jestliže nejíte příliš zdravě a ovoci a zelenině se spíše vyhýbáte, začněte užívat křemelinu, která vám zajistí dostatečný přísun tohoto nezbytného minerálu.

 

Zajímavé články z oblasti zdravé výživy

Home